What is the potential energy at 1/2A in simple harmonic motion?

  • Thread starter Thread starter Eagles342
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Harmonic
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
Eagles342
Messages
1
Reaction score
0
A particle of mass is connected to a spring with a force constant K. The particle undergoes simple harmonic with an amp A. What is the potential energy of the partic when the position is (1/2A)?



Homework Equations


E=1/2kA^2
1/2kdelta^2=1/2mv^2+1/2kx^2


The Attempt at a Solution



U=1/2kx^2=1/2k(1/2A)^2=1/4(1/2KA^2)=1/4E= K=E-U= 3/4? Not really sure at all can somebody help i don't think i did it correctly
 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF;
You started strong - the formula for PE is correct.
You substituted x=A/2 fine.

You have been asked to find U - so stop when you have.
 
1/4(1/2KA^2) doesn't equal 1/4E, it equals 1/4 Umax.
gotta be careful.