What is the time difference between two cars when traveling at different speeds?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
9 replies · 3K views
hemang
Messages
9
Reaction score
0
Two cars, A and B, are traveling in the same direction, although car A is 208 m behind car B. The speed of A is 25.7 m/s, and the speed of B is 18.6 m/s. How much time does it take for A to catch B?
Time it takes for A to catch B is
speed=distance/time
time=distance/speed
=208/25.7
=8.09s

Is that right.
if not, help me
thanks
 
Physics news on Phys.org
No, you're not correct. If you want to use that formula, you need to consider the difference between the speeds of the two cars, not the speed of car A.
 
car A: time=(d-208)/25.7
so, d=(25.7m/s)t + 208m
car B: time=(d+208)/18.6
so, d=(18.6m/s)t-208

(25.7m/s)t + 208m = (18.6m/s)t - 208m
(7.10m/s)t = -416m
t= (-416m)/(7.10m/s)
t=58.6 seconds
Is this right?
 
No, this is not correct, but you're getting closer! Look at the distances you have assigned to the cars. According to your equations, how far behind B is car A at t=0?

We want to find the time when the displacements of the two cars are equal. Let's say that at a distance d from car B's initial position, car A catches it up. How far does car A have to travel to reach this point? This should help you set up your equations.
 
t for A: (208m-d)/25.7m/s
so, d= 208m-(25.7m/s)t
t for B: (208+d)/18.6m/s
so, d= (18.6m/s)t-208m

(18.6m/s)t-208m = 208m- (25.7m/s)t
t=416m/44.3m/s
=9.39 seconds
what about this?
 
help please- urgent

Two cars, A and B, are traveling in the same direction, although car A is 208 m behind car B. The speed of A is 25.7 m/s, and the speed of B is 18.6 m/s. How much time does it take for A to catch B?

help me with equations.
 
hemang said:
Two cars, A and B, are traveling in the same direction, although car A is 208 m behind car B. The speed of A is 25.7 m/s, and the speed of B is 18.6 m/s. How much time does it take for A to catch B?

help me with equations.

There's no need to repost the question.

hemang said:
so, would that be 208-d?
No, car A need to travel more distance.. so the total distance will be 208+d.

hemang said:
t for A: (208m-d)/25.7m/s
so, d= 208m-(25.7m/s)t
t for B: (208+d)/18.6m/s
so, d= (18.6m/s)t-208m

(18.6m/s)t-208m = 208m- (25.7m/s)t
t=416m/44.3m/s
=9.39 seconds
what about this?

You didn't listen to what I said. Again, when t=0, the distance between the two cars in your equations is 416m.. this is not correct.

Let the distance B covers be equal to d. Then, car A will have to travel 208+d to reach the same point. Try writing equations with these values for distance.
 
thanks. i got it.
(25.7m/s)t=(18.6m/s)t-208
t=208m/(7.10m/s)
t=29.3 seconds