What is the velocity of a 5.46 kg object after 6 seconds?

  • Thread starter Thread starter Shoebox
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Force Graph Time
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
7 replies · 2K views
Shoebox
Messages
21
Reaction score
0

Homework Statement


5.46 kg object moves along the x-axis. It is starting from rest. What is the velocity at 6 seconds?

Homework Equations


F=ma
a=f/m

The Attempt at a Solution


x=5.46(v/6)[/B]
 
Attachments
  • Force vs Time 1.jpg
    Force vs Time 1.jpg
    4.4 KB · Views: 617
Physics news on Phys.org
Hello again, dear Shoebox,

How can I help you ? Well, first of all: by completing the problem statement with "if the force applied is as shown in the graph" :wink:

Then with an innocent: the x in part 3 doesn't appear in parts 1 and 2. So what is this mysterious symbol representing ?

It must surely be something with the dimension of kg m/s, but o_O ?

Perhaps you want to be a bit more verbose and tell us what your game plan is ?
 
i was trying to find the velocity by multiplying the mass by force over time. looks like i got my variables mixed up. but i realize that this is not correct.
how about using F/m=a... the force at 6 seconds is 0. the mass is 5.46.. but 0/5.46 gives me 0 acceleration
 
You are given the value of the force F from t=0 to t=6. So, you can find the acceleration for t=0 to t=3, then t=3 to t=5, then t=5 to t=6. Using the equations of motion in the x-direction, you can find the velocity at the end of t=3 (which will be the velocity at the beginning of t=3 to t=5), t=5 and then finally t=6.
 
  • Like
Likes   Reactions: julianwitkowski
so i could use the equation for the x direction: a=f/m. for 3-5 seconds that gave me an acceleration of -0.366 m/s2. now I am stuck
 
What does it mean that an object has an acceleration of a m/s2 ? Your relevant equation related F and a. That's good. What is the relationship between a and the speed, v ?

---

Start with the beginning at t=0. Force = ... ##\quad## acceleration = ... ##\quad##initial speed= ... ##\quad##speed after 3 s is ...##\quad##So speed at t=3 s is ...

Then do the stretch from 3-5 s. Force = -2 N ##\quad## acceleration = - 0.367 m/s2##\quad##initial speed= ... ##\quad##speed after 2 s is ...##\quad##So speed at t=5 s is ...

And then on to 6 s.
 
Last edited:
Are you familiar with the Impulse - Momentum Theorem ?