What Is the Velocity of an Electron Between Capacitor Plates?

  • Thread starter Thread starter missyc8
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Electron
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 3K views
missyc8
Messages
9
Reaction score
0

Homework Statement


An electron is released from rest at the negative plate of a parallel plate capacitor. The charge per unit area on each plate is σ = 1.70E-7 C/m2, and the plates are separated by a distance of 1.59E-2 m. How fast is the electron moving just before it reaches the positive plate?



Homework Equations


E = σ/2εo
F=q X E
v2 - u2 = 2 a s = 2 (F/m) s


The Attempt at a Solution


E= 1.70E-7/2(8.85E-12)= 9604.52 N/m

F= 1.6E-19 * 9604.52= 1.537E-15 N

v^2= 2(1.537E-15/9.1E-31)*1.59E-2
= 5.370E13...this is wrong...what am i doing wrong??
 
Physics news on Phys.org
yes, when i take the sq root, i get 7.328 E6 m/s...still not the answer!
 
missyc8 said:

Homework Equations


E = σ/2εo
That formula is for a single plate. However, there are two plates here.