Work and motion strategies to a problem

  • Thread starter Thread starter wallstreet
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Motion Work
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 1K views
wallstreet
Messages
3
Reaction score
0

Homework Statement



So the problem is getting at a basic understanding of the work energy theorem, and just asks for the work done by gravity at a ball's max height if the ball (with mass 0.25 kg) is thrown into the air with initial velocity of 30 m/s. using W=change in KE, the answer is -112.5 J

But if I use the formula vf^2 = vi^2 + 2ad, to determine d, I get d as approx. 46, and so W=294 x 46 = 13524 J ??



Homework Equations







The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
right, 46 meters. and the 294 (N) was the force calculated as mxa = 30 kg x 9.8 m/s2