2 dimensional motion - calculate magnitude of acceleration

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 15K views
new^2^physics
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement



an automobile manufacturer claims that its product will, starting from rest, travel 0.40 km in 9.0s. What is the magnitude of the constant acceleration required to do this?

2. The attempt at a solution

Vi = 0 m/s
t = 9.0 s
xi = 0 m
xf = 400 m

xf- xi = Vit + 1/2At2
1/2 A = xf-xi-Vit/t2

400m - 0 - (0)(9)/(92) = 1/2A

a = 9.88 m/s2

POSSIBLE ANSWERS:

a. 9.9 m/s2
b. 8.9 m/s2
c. 6.6 m/s2
d. 5.6 m/s2
e. 4.6 m/s2

My vote is for "a" IS THIS CORRECT? I find physics very difficult and would appreciate any guidance. Thank you very much!
 
Physics news on Phys.org