200kg Water Moved in 1min by 600W Pump

  • Thread starter Thread starter looi76
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Mass
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
looi76
Messages
80
Reaction score
0

Homework Statement


A pump with a power output of 600W raises water from a lake through a height of 3.0m and delivers it with a velocity of 6.0 ms^-1. what mass of water is removed from the lake in one minute?

Homework Equations


Kinetic Energy = 1/2*m*v²

The Attempt at a Solution


600 = 1/2*M*6.0²
M = 200kg
 
Physics news on Phys.org
You can't substitute 600W for the kinetic energy, because energy is measured in joules, not watts. Try and use [tex]P=F*V_{ave}[/tex].