A child stands on the edge of a merry-go-round

  • Thread starter Thread starter joe426
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Edge
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 6K views
joe426
Messages
44
Reaction score
0

Homework Statement


A 15 kg child stands on the edge of a small merry-go-round of radius 2.0 m. If the merry-go-round turns at a steady rate of 11 rpm, calculate the magnitude and direction of the net force
on the child.


Homework Equations


I'm thinking FG = G(m/r2)


The Attempt at a Solution


FG = 11(15/2^2)
= 41.25

The direction would be clockwise?
 
Physics news on Phys.org
For circular motion, F = mrω^2

ω = 2π/T where T is the time period for one rotation.

Also, the force in circular motion always points in a particular direction. Do you know it?
 
Nytik said:
For circular motion, F = mrω^2

ω = 2π/T where T is the time period for one rotation.

Also, the force in circular motion always points in a particular direction. Do you know it?

So it would be,

F= (15)(2)(2π/11)^2
F= 9.7N

The force in circular motion always points towards the center or rotation.
 
Almost, but you have to convert your value for T into the correct units first. It might be easier to use ω = 2πf, where frequency is revolutions per second.
 
nytik said:
almost, but you have to convert your value for t into the correct units first. It might be easier to use ω = 2πf, where frequency is revolutions per second.

f= (15)(2)(2π(11/60))^2
f= 30 * (2π * .183)^2
f= 34n
 
The equation is correct but I think you forgot to square the bracket.
 
Nytik said:
The equation is correct but I think you forgot to square the bracket.

Oops.

correct answer is 39N.


Thanks for your help!