Belt conveyor length and weight with grain at 700 kg/m³

  • Thread starter Thread starter hpla
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Belt Conveyor
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
hpla
Messages
11
Reaction score
0
hey ... i need help with this problem Grain density=700 kg/m^3
velocity of belt=1.3 m/sec
tan(theta)=tan(30)=0.6
height=5m
wide of belt = 50cm

find:
1- real Length
2- conveing wight

look at pic

http://hh7.an3m1.com/Sep/an3m1.com_13608577291.png My answer : 1- sin(30)= 5\L
L= 10 * 2.5= 25m

2- conveing wight i need help with it
 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
Oh so many colors.
I don't understand how you tried to calculate the length, but the result is wrong. The tangens is not really useful here.

What is "conveing wight"? And do you have some height of the material on the conveyor?