Bicycle speed at bottom of hill with friction

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Aikenfan
Messages
48
Reaction score
0

Homework Statement


I wasn't sure if i was doing this problem correctly, if anyone could double check for me, that would be great!
You ride your bicycle down a hill. Your total mass is 40 kg. At the top of the hill, your
speed is 5 m/s. The hill is 20 m high and 200 m long. If the force of friction is 20 N, what is
your speed at the bottom of the hill?






Homework Equations





The Attempt at a Solution


Top =
KE = 1/2 m v ^2
KE = 1/2 (40) (5)^2 = 500

PE = mgh
(40) (9.8) (20) = 7840

W = Fd
(20)(200)= 4000

7840 - 4000
=3840

3840 + 500 = 4340 = 1/2 (40) v ^2
divide both sides by 20
take the square root, and got 14.7 as my answer...
 
Physics news on Phys.org
Looks ok to me. Though I'd be more careful about putting units on things.
 
Last edited: