Bouyant force on a cube floating at the surface between water and oil?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 8K views
kalisious
Messages
13
Reaction score
0

Homework Statement


A cube of 15 cm is floating at the surface between water and oil. The oil has a density of 810 kg/m3. If the cube floats so that it is 52% in water and 48% in the oil, what is the mass of the cube and what is the buoyant force on the cube?


Homework Equations


Archimede's Principle
Fb= densityfluidvfluidg



The Attempt at a Solution


Not sure how to find the mass of the cube when only the height of one side is given?
 
Physics news on Phys.org
The cube is displacing it's own weight in oil and water.
it might be simpler to think of it as two (almost ie 0.52/0.48) half cubes immersed in oil and water.
 
fb = (1000*0.52+810*0.48)*0.15^3*9.8
=30 N

mass=fb/g
=30/9=3.33