Calculate Height of Ball After Leaving Hand: 7.2 m

  • Thread starter Thread starter Cantworkit
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Force Motion
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Cantworkit
Messages
12
Reaction score
0

Homework Statement


In throwing a 200-g ball, one's hand exerts a constant upward force of 9.4 N for 0.32 s. How high does the ball rise after leaving the hand? Book answer is 7.2 m.


Homework Equations


F = ma
v = v0 + at
y - y0 = v^2/2g

The Attempt at a Solution



Fup + Fdn = Fnet
aup = Fup/m = 9.4 kg-m/s^2/200g*1000g/kg = 47 m/s^2
v0 = at = 47m/s^2 * 0.32s = 15 m/s
y-y0 = v0^2/2g = (15)^2/2 * 9.8 = 11.5 m
 
Physics news on Phys.org