Calculating Components and Magnitude of Forces and Acceleration

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
jrfskater
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


Forces F1 and F2 act on a mass m = 0.52 kg, as shown in the diagram below.
The magnitudes of the forces and angles are as follows:
F1 = 2.2 N, θ1 = 59 degrees
F2 = 1.7 N, θ2 = 68 degrees

http://loncapa.vcu.edu/res/vcu/delewis/physics/images/Two%20Forces%20(2).jpg


Homework Equations



What are the x and y components of the force F1?
( , ) N


What are the x and y components of the force F2?
( , ) N


What are the x and y components of the sum of these two forces (the resultant force)?
( , ) N


What is the magnitude of the resultant force?
N

What are the x and y components of the resulting acceleration of the mass?
( , m/s2


What is the magnitude of the acceleration?
m/s2


The Attempt at a Solution

 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
How come everything is filled out except for 3.?