Sound wave displacement amplitude and intensity from frequency and pressure

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
JasonV
Messages
4
Reaction score
0
A sound wave has a frequency of 1665 Hz and a pressure amplitude of 1.13 x 10^-3 Pa. What were (a) the displacement amplitude and (b) the intensity of the wave emitted by the ear?

the equation i used for a is sm=delta(pm)/(vpw)

where p is the density, sm is the displacement amplitude, pm is the pressure amplitude, v is the velocity, and w is the angular frequency.

I could find all of the variables from the equation but the velocity (pm=1.13 x 10^-3, p=1.21, w=2pif=2pi x 1665)
Thanks in advance.
 
Physics news on Phys.org
a) The displacement amplitude is 5.25 x 10^-7 m.b) The intensity of the wave emitted by the ear is 1.34 x 10^-10 W/m2.