Calculating Force and Speed of a Snooker Ball

  • Thread starter Thread starter glasgowm
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Ball Force Speed
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 3K views
glasgowm
Messages
16
Reaction score
0
A cue exerts an average force of 7N on a stationary snooker ball of mass 200g if the impact lasts for 45ms, with what speed does the ball leave the que?

---

Ft = mv - mu
F = m(v-u/t)
F = 0.2(v-0/0.0045)
= 0.2v/0.0045 = 44.4444V

Can't figure out what the next step is from my notes.

Cheers
 
Physics news on Phys.org
glasgowm said:
A cue exerts an average force of 7N on a stationary snooker ball of mass 200g if the impact lasts for 45ms, with what speed does the ball leave the que?

---

Ft = mv - mu
F = m(v-u/t)
F = 0.2(v-0/0.0045)
= 0.2v/0.0045 = 44.4444V

Can't figure out what the next step is from my notes.

Cheers

Simply stated, the impulse equals the change of linear momentum, so, you have: [tex]F\cdot t = mv_{2}-mv_{1}[/tex], where m is the mass of the ball, v2 the final velocity and v1 the initial velocity (equals zero). From this equation you can easily retrieve v2.
 
radou said:
Simply stated, the impulse equals the change of linear momentum, so, you have: [tex]F\cdot t = mv_{2}-mv_{1}[/tex], where m is the mass of the ball, v2 the final velocity and v1 the initial velocity (equals zero). From this equation you can easily retrieve v2.
I already did that.
 
glasgowm said:
I already did that.

I saw you did that and I don't see where the problem is. Just plug in the force and solve to get the speed v.