Calculating Heat Required to Heat Water from 15.5°C to 85°C

  • Thread starter Thread starter kimkibun
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Heat Water
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
kimkibun
Messages
28
Reaction score
1

Homework Statement



An aluminum vessel hose mass is 178g contains 90g of water at 15.5°C. How many calories of heat are required to bring the water to a final temperature of 85°C? The specific heat of water is 1cal/g°C.

Given:
mAl=178g
mH2O=90g
T1=15.5°C
T2=85°C
cH2O=1cal/g°C

Homework Equations


Im planning to use this formula for heat quantity

QH2O=mH2OcH2OΔTH2O


The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
kimkibun said:

Homework Statement



An aluminum vessel hose mass is 178g contains 90g of water at 15.5°C. How many calories of heat are required to bring the water to a final temperature of 85°C? The specific heat of water is 1cal/g°C.

Given:
mAl=178g
mH2O=90g
T1=15.5°C
T2=85°C
cH2O=1cal/g°C

Homework Equations


Im planning to use this formula for heat quantity

QH2O=mH2OcH2OΔTH2O


The Attempt at a Solution


What about the aluminum vessel? How can you heat the water without also heating the vessel?