How Much Steam Is Needed to Heat Water from 24°C to 90°C?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Jahnavi
Messages
848
Reaction score
102

Homework Statement



The temperature of 100 gm of water is to be raised from 24°C to 90°C by adding steam to it .Calculate the mass of the steam required for this purpose .

Homework Equations



Latent heat of vaporisation of steam = 540 Cal/g

The Attempt at a Solution


[/B]
Let 'm' be the mass of steam added.

Heat released by steam as it condenses into
water = 540m

Heat released by condensed water as it moves
from 100°C to 90°C = mx1x10 = 10m

Total heat released = 540m+10m= 550m

Heat required by 100gm water to raise its temp from
24°C to 90°C = 100x1x66

Equating the two , 550m = 6600

m = 12gm

Is it correct ?

 
Physics news on Phys.org
Jahnavi said:

Homework Statement



The temperature of 100 gm of water is to be raised from 24°C to 90°C by adding steam to it .Calculate the mass of the steam required for this purpose .

Homework Equations



Latent heat of vaporisation of steam = 540 Cal/g

The Attempt at a Solution


[/B]
Let 'm' be the mass of steam added.

Heat released by steam as it condenses into
water = 540m

Heat released by condensed water as it moves
from 100°C to 90°C = mx1x10 = 10m

Total heat released = 540m+10m= 550m

Heat required by 100gm water to raise its temp from
24°C to 90°C = 100x1x66

Equating the two , 550m = 6600

m = 12gm

Is it correct ?
Looks good.
 
  • Like
Likes   Reactions: Jahnavi