Calculating Muzzle Velocity of a Tank's Gun for a Uranium Projectile

  • Thread starter Thread starter SamTsui86
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Energy
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
SamTsui86
Messages
30
Reaction score
0

Homework Statement



A uranium projectile fired from a tank in Iraq has a volume of 351.00 cm3 and an intital kinetic energy of
2.00 × 103 kJ. What is the muzzle velocity of the tank's gun (m/s) ?

The density of uranium is 18.95 g/cm3

Homework Equations



Density = mass / volume

KE= 1/2 m v^2

The Attempt at a Solution



Using volume and density I figured out the mass
m = dv m = (18.95)(351) = 6651.45 g
plug in kinetic energy formula

KE = 1/2 m v^2 2000000 J = 1/2 6651.45 v^2

so v^2 is 601.37 and therefore v = 24.53 m/s

It kept saying that I am wrong, please help
 
Physics news on Phys.org
Whether all quantities are taken same unit system?

what about gram and jule?