Calculating Position and Angle of a Particle on a 2D Plane

  • Thread starter Thread starter RoganSarine
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Coordinate
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
RoganSarine
Messages
47
Reaction score
0
"Simple" Coordinate Problem

Homework Statement


The following happens on a 2D X-Y Plane.

A particle accelerates at {3t m/s2}i + 4t m/s2}j where t = seconds

At t = 0, the position of the particle is {20.0 m}i + {40.0m}j

At t = 0, the velocity of the particle is {5.00 m/s}i + {2.00 m/s}j

At t = 4,

(a) What is the position vector in unit-vector notation
(b) What is the angle between its direction of travel and the positive direction of the x-axis

Homework Equations


dx = Vox*t + .5(a)t^2
Dy = Voy*1 + .5(a)t^2

The Attempt at a Solution



dx = Vox*t + .5(a)t^2
dx = 5(4) + .5(3(4)) (4)^2
dx = 20 + 6(16)
dx = 116

Dy = Voy*1 + .5(a)t^2

Dy = 2(4) + .5(4(4)) (4)^2
Dy = 8 + 8(16)
Dy = 136

Therefore, it's position vector should be

P = {136 m}i + {176 m}j

If we remember to add on the initial displacement.

The answer is {72.0 m)i + {90.7 m}j
 
Physics news on Phys.org


RoganSarine said:
A particle accelerates at {3t m/s2}i + 4t m/s2}j where t = seconds

...

Homework Equations


dx = Vox*t + .5(a)t^2
Dy = Voy*1 + .5(a)t^2

The relevant equations you cited are for constant acceleration. You do not have a constant acceleration here.
 


Huh... Right. True. However, I don't ever remembering having to deal with anything that isn't constant acceleration.

Any hints on what to start with?
 


First you should do is check that you have the problem correct. If it is correct as written, I suspect that you have learned something about integration.
 


Yes, the problem is correct.

We have actually learned nothing about integration specifically, but I do know the basic calculus for integration and have a basic understanding of it.

But I do not see how it applies.

Basically, this question was not even assigned to us I don't think, I am simply going through all the questions my text gives me in the section, so... If you could give me a giant push or something, I'd appreciate it.
 


You know the acceleration as a function of time and the initial velocity. Acceleration is the derivative of velocity, so integrating acceleration with respect to time will yield velocity as a function of time. Integrating velocity will yield position.
 


So in theory, wouldn't

ax(t) = 3t
vx(t) = (3/2)t^2 + c
px(t) = (3/6)t^3 + ct + d

If vx(0) = 5

then

vx(0) = (3/2)(0)^2 + c
5 = 0 + c
c = 5
vx(t) = (3/2)t^2 + 5px(t) = (3/6)t^3 + ct + d
px(t) = (3/6)t^3 + 5t + d
px(0) = 20
px(0) = (3/6)(0)^3 + 5(0) + d
20 = 0 + 0 + d
d = 20

Therefore:

p(x) = (3/6)t^3 + 5t + 20
p(4) = (3/6)(64) + 20 + 20
p(4) = 32 + 40 = {72 m}i

Which... is the answer for the x coordinate. Thanks for the hint -- I knew it couldn't have been too hard once again just tired.