m_total= 100kg + 100kg= 200kg
Assumption: The bike already has a steady speed (say 80km/h) before going up the slope ( before going up hill, the engine has been producing constant power for the bike to go steadily, constant power does not mean the bike will accelerate, as some of the energy produced is lost through vibration, noise etc until the total energy in the system is constant and so it is in steady state and does not accelerate ). The speed of bike is to remain the same during climbing. Assume the ADDITIONAL power needed is constant.
The additional power needed, P_needed is the work needed to be done per unit time to rise the elevation of the bike.
P_needed
= m_total*g*Δz/Δt
sinθ= z/s ,s is the displacement on the slope
z=s*sinθ
Δz= (Δs)(sinθ)
P_needed
= m_total*g*(sinθ)*(Δs)/Δt ,we want it to maintain speed (Δs/Δt) of 80km/h during the climb
= 200kg*9.81(m/s^2)(sin20)(80km/h)*[(1m/s)/(3.6km/h)]*[(1kW)/(1000kgm^2/s^3)] ,since 1kW=1kJ/s=1000kgm^2/s^3
= 14.91207825 kW
which is about 20 hp.
Don't worry about the unit conversion at first. You may "match up" the units to the SI base unit of Watt later.