Stress calculation for Q1(1) and converting to N/tex units

  • Thread starter Thread starter billy722
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Stress
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
28 replies · 4K views
billy722
Messages
19
Reaction score
0

Homework Statement


in Q1(1), i can only calculate out stress=100N/(1/2*10^-3)^2 m^2=0.1 GPa is it right?
Also, can you teach me how to calculate other answer? i have no idea in N/tex.

Homework Equations


14465qr.jpg


The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
billy722 said:
in Q1(1), i can only calculate out stress=100N/(1/2*10^-3)^2 m^2=0.1 GPa is it right?
I guess the 1/2 is a typo? You should put brackets around the denominator.

Look up the definitions of the other units for the conversion factors.
 
mfb said:
I guess the 1/2 is a typo? You should put brackets around the denominator.

Look up the definitions of the other units for the conversion factors.
Yes,it do not have1/2
 
Then mass of yarn=
(100*10^-3)(1.5*10^-2)
=0.0015
In tex=0.0015/1000;
100/(0.0015/1000) N/tex
In den=0.0015/9000;
100/(0.0015/9000) N/den
?
 
billy722 said:
Then mass of yarn=
(100*10^-3)(1.5*10^-2)
=0.0015
Please explain your calculation and state the units.
Why is the mass of the segment of yarn relevant? If the yarn were twice as long would the stress in N/tex be different?
 
haruspex said:
Please explain your calculation and state the units.
The mass of yarn=
Long of yarn(100mm)*density(1.5 g/cm^3)?
 
billy722 said:
The mass of yarn=
Long of yarn(100mm)*density(1.5 g/cm^3)?
That calculation gives you a mass per unit area, not a mass. But don't bother correcting that, answer my other question: why is the total mass of the yarn interesting? What has it got to do with calculating the stress? If the yarn were twice as long, so twice as massive, would the strain in N/tex be any different?
 
haruspex said:
why is the total mass of the yarn interesting? What has it got to do with calculating the stress? If the yarn were twice as long, so twice as massive, would the strain in N/tex be any different?
1. I need it to find the mass which in tex unit?
2.i just now stress=force/cross section area
3.no,it will same?
 
billy722 said:
I need it to find the mass which in tex unit?
No you don't,
billy722 said:
stress=force/cross section area
Right, but for the N/tex expression of stress you need to take the density into account.
billy722 said:
no,it will same?
Right, which is why the length of the yarn is irrelevant, so its total mass is irrelevant.
What you should care about is the mass per unit length. Calculate that.
 
haruspex said:
Right, but for the N/tex expression of stress you need to take the density into account.
So,the stress=force/mass per length
Mass per length=(1.5*10^-2)/(1*10^-3)(1*10^-3)(100*10^-3)=150000 g/m
=150000/1000 g/tex=150 g/tex
=150000/9000 g/den=16.6667 g/ den
Stress=100/150
Stress=100/1.6667
I don't sure
 
billy722 said:
1.5*10^-2
What units for that term?
billy722 said:
/(1*10^-3)
That looks like 1mm. Why are you dividing the density by the cross-sectional area?
billy722 said:
150000 g/m
150kg per metre? What is this yarn made of, depleted uranium?

Start with a logical basis for the calculation. No numbers at this stage, just describe in words what is to be multiplied by what and divided by what.
 
Density per unit length=density per unit volume(1.5g/cm^3)/total length(100mm)
 
billy722 said:
Density per unit length=density per unit volume(1.5g/cm^3)/total length(100mm)
No. First, that makes no sense dimensionally. On the left you have mass/length (M/L) and on the right (M/L3)/L = M/L4.
Secondly, the length of the yarn can have no bearing on the relationship between mass per unit length and mass per unit volume. If the yarn were twice as long those two densities would not change.
 
1.5 g/cm^3 =1.5*(10^-6) g/m^3
1 mm^2=1*(10^-6) m^2
Mass per length=1.5*10^(-12) g/m
 
billy722 said:
1.5 g/cm^3 =1.5*(10^-6) g/m^3
It does help to think through what each statement is saying. You have written that a cubic cm has a mass of 1.5g but a cubic m, a vastly larger volume, will have a mass of only 1.5 micrograms.
 
(L/(Cm)^3)*(mm)^2=
(L/(10^-2m)^3)*(10^-3m)^2=
(L/M^3)*(M^2)
=>1.5*1 g/m?
 
Then,
1.5g/m=1.5/1000 tex=1.5*10^-3 tex
1.5/9000 deg=1.6667*10^-4 den
Stress=100/(1.5*10^-3)=66666.67 N/tex
=100/(1.6667*10^-4)=599988 N/den?
 
billy722 said:
Then,
1.5g/m=1.5/1000 tex=1.5*10^-3 tex
1.5/9000 deg=1.6667*10^-4 den
Stress=100/(1.5*10^-3)=66666.67 N/tex
=100/(1.6667*10^-4)=599988 N/den?
i think that's wrong, it should be right
Tex= g/(10^2m) ; Mass per length= g/m = (10^2g)/(10^2m) = (10^2g) / (m) Tex = (1.5*10^2g) / m = 150 Tex ; Stress= 100/150= 2/3 N/Tex
Den= g/ (9*10^3m) ; Mass per length= g/m = (9*10^3g)/(9*10^3m) = (9*10^3g)/ (m) den = (1.5*9*10^3g)/ m =13500 Den = 1/135 N/Den
Stress= N/m^2 ; Stress= [N/ (g/m)]*(g/m^3) = (100N/1.5)*(1.5*10^6)= 100MPa
 
haruspex said:
tex = g/103m. Other than that, your post #26 was along the right path.
Thank you,you help me learn it,not just ans