Calculating Tension for Steel Wire in Piano

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 5K views
Machine
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement



Question: Standing Waves:

A steel wire in a piano has a length of 0.7000m and a mass of 4.300 x 10^-3 kg. To what tension must this wire be stretched in order that the fundamental vibration correspond to middle C (fc=261.6 Hz on the chromatic musical scale)?


Homework Equations



f1=v/wave1 = v/2L


The Attempt at a Solution



f1=v/2L
v=2Lf1= (.7000m)(261.6Hz)= 183.12 m/s
 
Physics news on Phys.org
Can you differentiate between the two velocities?

(1) Velocity of sound wave in air which is produced by vibrating wire.

(2) Velocity of transverse wave in a stretched string.
 
You know the speed required right? And the speed of sound in a string is given by [tex]v=\sqrt{\frac{T}{\mu}}[/tex] where [tex]\mu[/tex] is the mass per unit length.