Calculating Total Force on a 1/2 Wavelength Section of a Wave-Rope System

  • Thread starter Thread starter sari47
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Wave
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
sari47
Messages
1
Reaction score
0
I could not figure out this question for hw, and it's due in like 5 hours, please someone help me...

At time t = 0, consider a 1/2 wavelength long section of the rope which is carrying the wave y = 0.04 cos(3.1 t - 3.5 x) between two points which have zero displacement (y = 0). Find the total force exerted by the rest of the rope on this section. Neglect any effects due to the weight of the rope. Use the small-angle approximation where q, sin(q), and tan(q) are all approximately equal to each other. Length of the rope is 5m and has mass of 1.5kg.
 
Physics news on Phys.org