YesINeedhelp Messages 1 Reaction score 0 Thread starter Apr 30, 2008 #1 IF a man jumps off a building that is 90 m high, and gravity is 9.8 m/s, and he weighs 80 kg, then what will his velocity be just as he hits the ground?
IF a man jumps off a building that is 90 m high, and gravity is 9.8 m/s, and he weighs 80 kg, then what will his velocity be just as he hits the ground?
warmfire540 Messages 52 Reaction score 0 Apr 30, 2008 #2 just use the equation vf^2=vi^2 +2ax vf^2=0+2(9.8)(90) vf^2=1764 v=42 m/s weight is irrelevant