Calorimetry: Calculate Unknown Mass of Water

  • Thread starter Thread starter Soaring Crane
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Calorimetry Water
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 5K views
Soaring Crane
Messages
461
Reaction score
0
When 42.1 grams of water at 80.9 degrees Celsius are added to an unknown amount of water at 20 degrees Celsius. The final temperature of the mixture is 54.8 degrees Celsius. Calculate the unknown mass of water originally at 20 degrees Celsius.
For known mass:
q = (42.1 g)*(54.8-80.9 C)*(4.184 J/g*C) = 4593.0258 J
Now for unknown mass:
m = q/C*deltaT
4593.0258 J/(4.184 J/g*C)*(54.8-20 C) = 31.5448 = 31.5 g?
Thanks.
 
Physics news on Phys.org
(Actually I believe by trying to bump your own threads you lose the chances of a reply - i.e. most people probably look for unreplied threads rather than ones that have been addressed)

Anyway, going through it, I think your calculations hold.