Conservation of energy of an oxygen molecule

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 4K views
jincy34
Messages
19
Reaction score
0
[SOLVED] conservation of energy

Homework Statement



From what height must an oxygen molecule fall in a vacuum so that its kinetic energy at the bottom equals the average energy of an oxygen molecule at 200 K?

Homework Equations



conservation of energy
Eavg=3/2KbT
Epot=mgh

The Attempt at a Solution



I used conservation of energy and set
Epot.=Eavg. and got 7855.8 m. But it is wrong.
 
Physics news on Phys.org
I get to see the answer only after it is due. It is due thursday. when i tried this answer, the computer says it is wrong.
 
Eavg=3/2KbT
Oxygen molecule is a diatomic molecule. Therefore Eavg = 5/2kbT. Try this.
 
rl.bhat said:
Eavg=3/2KbT
Oxygen molecule is a diatomic molecule. Therefore Eavg = 5/2kbT. Try this.

Oy. Forgot about that altogether. Thanks from me too.