Conveyor Belt's Power: Calculating Energy and Power in a Moving System

  • Thread starter Thread starter bakufun
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Conveyor Power
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
bakufun
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement


Sand falls at a rate of 0.5 kg/s onto a conveyor belt which is moving at a constant speed of 2.0 m/s.

Questions:

a. Find the power expended in driving the belt!
b. Find the rate at which the sand acquires kinetic energy!
c. Account for any difference between the answer in part (a) and (b)


Homework Equations


F = m.(dv/dt) + v (dm/dt)
P = W/t = F.v


The Attempt at a Solution


For question (a), i think:
P = F.v
= [m.(dv/dt) + v (dm/dt)].v ; dv/dt = 0
= (dm/dt) . v^2
= ... W

Is it right ?

For question (b) i have no idea about the question. The question asked about speed or Power ?

Thanks a lot.
 
Physics news on Phys.org
you know that power = change in energy per second?
Can you calculate the rate of change of KE per second of the sand?
 
do you mean like this ?
W = KE / t
= 0.5 m v^2 / t

m/t = 0.5 kg.
v = 2 m/s

so, W = 1 W ? is this right for question (b) ?

and

P = F.v
= [m.(dv/dt) + v (dm/dt)].v ; dv/dt = 0
= (dm/dt) . v^2
= 2 W for question (a) ?