Determine the tangential and radial acceleration of the car

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 12K views
kblue!1
Messages
3
Reaction score
0

Homework Statement


A car at the Indianapolis 500 accelerates uniformly from the pit area, going from rest to 250 km/h in a semicircular arc with a radius of 230 m.

Determine the tangential and radial acceleration of the car when it is halfway through the turn, assuming constant tangential acceleration.

r=230m
v1=0 m/s
v2= 250km/h --> 69.44m/s

Homework Equations



a=r [tex]\alpha[/tex]

Vtangent=[tex]\sqrt{\frac{GM}{r}}[/tex]

The Attempt at a Solution



w1= [tex]\frac{v1}{r}[/tex]=0

w2=[tex]\frac{v2}{r}[/tex]=[tex]\frac{69.44m/s}{230m}[/tex]=0.302rad/s

(.302)2= 02 + 2 ([tex]\pi[/tex]/2) [tex]\alpha[/tex]

[tex]\alpha[/tex] = .02903 radan/s2

I got this for my TANGENT: (230m)(.02903radan/s2) = 6.68m/s2

and this is my RADIAL:[tex]\alpha[/tex] = 0.0290m/s2

I'm not sure if I did the problem right. My answers seem wrong. Please help me =]
 
Physics news on Phys.org
Hi kblue!1,

kblue!1 said:

Homework Statement


A car at the Indianapolis 500 accelerates uniformly from the pit area, going from rest to 250 km/h in a semicircular arc with a radius of 230 m.

Determine the tangential and radial acceleration of the car when it is halfway through the turn, assuming constant tangential acceleration.

r=230m
v1=0 m/s
v2= 250km/h --> 69.44m/s

Homework Equations



a=r [tex]\alpha[/tex]

Vtangent=[tex]\sqrt{\frac{GM}{r}}[/tex]

The Attempt at a Solution



w1= [tex]\frac{v1}{r}[/tex]=0

w2=[tex]\frac{v2}{r}[/tex]=[tex]\frac{69.44m/s}{230m}[/tex]=0.302rad/s

(.302)2= 02 + 2 ([tex]\pi[/tex]/2) [tex]\alpha[/tex]

The speed of .302rad/s corresponds to when the car has moved through the semicircular path, so I don't think the angle is pi/2 here.

[tex]\alpha[/tex] = .02903 radan/s2

I got this for my TANGENT: (230m)(.02903radan/s2) = 6.68m/s2

and this is my RADIAL:[tex]\alpha[/tex] = 0.0290m/s2

The alpha value is the angular acceleration; the radial acceleration that the question asks for is related to the radius and the angular velocity. What formula does it have?
 
Thanks for replying alphysicist :)

the formula for radial acceleration is V^2/r

The speed of .302rad/s corresponds to when the car has moved through the semicircular path, so I don't think the angle is pi/2 here.

Is it just pi?
 
kblue!1 said:
Thanks for replying alphysicist :)

the formula for radial acceleration is V^2/r



Is it just pi?

Yes, it would be pi (since the speed of 0.302 rad/s is after the car has moved through an angle of pi).


The radial acceleration is v^2/r like you have; this is also equivalent to

[tex] a_r=r\ \omega^2[/tex]
so you can find either v or [itex]\omega[/itex] at the halfway mark, whichever you prefer.