Distance for Nuclear Shockwave to Destroy a House

  • Thread starter Thread starter vladimir69
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Shockwave
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
vladimir69
Messages
124
Reaction score
0
Shockwave destroying a house [Solved]

Homework Statement


A 1-megaton nuclear explosion produces a shock wave whose amplitude, measured as excess air pressure above normal atmospheric pressure, is 1.4x10^5 Pa at a distance of 1.3km from the explosion. An excess pressure of 3.5x10^4 Pa will destroy a typical wood-frame house. At what distance from the explosion will such houses be destroyed? Assume the wavefront is spherical.


Homework Equations


[tex]I=\frac{P}{A}[/tex]
[tex]A=4\pi R^2[/tex]


The Attempt at a Solution


I just treated the excess air pressure as "intensity". Assuming the force drops off as the inverse square of distance.
[tex]P=IA=1.4\times10^5\times 4 \pi \times 1.3^2=2973203.3[/tex]
[tex]P=I_1 A_1[/tex]
[tex]2973203.3=3.5\times 10^4 \times 4\pi R^2[/tex]
[tex]R^2=6.76km^2[/tex]
[tex]R=2.6km[/tex]
in the book the answer gives 5.6km, looks like i am out by a factor of 2, not sure how though.
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
But amplitude is not intensity; rather, intensity is proportional to the square of amplitude. Think about the simplest oscilliating system: a spring. The energy stored is kA^2, where A is amplitude. Since intensity is simply energy per time divided by area, and since the shockwave is an oscillation, intensity scales as the square of the amplitude as well.