Find the amount of work done against gravity in moving a 150kg rocket

Join the discussion
Registration is free. Ask a follow-up in this thread, or start your own.
4 replies · 1K views
sdfsfasdfasf
Messages
75
Reaction score
12
Homework Statement
Find the amount of work done against gravity in moving a 150kg rocket from the surface of the Earth to 18000 km above the center of the Earth.
Relevant Equations
E = -Gmm/r
I started by calculating the energy at the Earths surface, which is just -G(150)(6 x 10^24)/(6400 x 10^3) = -0.9 x 10^10, and calculating the energy at the orbit radius, E = -G(150)(6 x 10^24)/(18000 x 10^3) = -3.4 x 10^9, then doing some subtraction we have -3.4 x 10^9 - (-0.9 x 10^10) = 5600 x 10^6 J. The answer provided in my textbook is 6 x 10^5 J which is clearly not what I got. Any tips?
 
Physics news on Phys.org
Possible typo in the textbook. The answers section.