Find the power of a boat that accelerated

  • Thread starter Thread starter jehan4141
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Boat Power
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
jehan4141
Messages
90
Reaction score
0
A 3.5x107 kg ship is traveling at 7 m/s. The ship is accelerated forward with a F of 4.5 x 105 N over a distance of 2 km.

What is the final speed? Vf = 10 m/s

How long does it take the ship to traverse the 2 km? T = 233.33 seconds

What is the average power which the engines had to produce to accelerate the ship in part 1? I need help on this please.

You can do P = W/t = (4.5x105 x 2000) / 233.333

P = 3.9 x 106 watts which is the right answer.

However, how come you can't do P = (F)(avg velocity)

P = 4.5x105 * (3/2) = 675000 watts??
 
Physics news on Phys.org
Hi,

Where'd you get your avg velocity from?

You can use this formula, and in fact the two methods are equivalent, since:

P = W/t = Fd/t = F(d/t) = Fvavg

vavg = d/t = 2000 m / 233.33 s = 8.57 m/s

4.5e5 N * 8.57 m/s = 3.9e6 Nm/s (= J/s = W)
 
Ah I see. It looks like you were confused in your formula for avg. velocity. It's (vf + vi)/2 NOT (vf - vi)/2.

(10 m/s + 7 m/s)/2 = 17/2 m/s = 8.5 m/s
 
cepheid said:
Ah I see. It looks like you were confused in your formula for avg. velocity. It's (vf + vi)/2 NOT (vf - vi)/2.

(10 m/s + 7 m/s)/2 = 17/2 m/s = 8.5 m/s


Oh my goodness! Your eyes are so good! I have been using energy formulas all day that do Xf-Xi all day! Such a silly mistake thank you so much! it is so late and my brain if frazzled :)