Find the value of a capacitor given percent of the initial value

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
rocapp
Messages
95
Reaction score
0

Homework Statement



A capacitor is discharged through an 80.0 ohm resistor. The discharge current decreases to 23.0% of its initial value in 1.50ms .

What is the value of the capacitor?

Homework Equations



t=RC

The Attempt at a Solution



1500 μs = 0.23 RC
RC= 6521.74

C= 6521.74/R

C= 6521.74/80 = 81.5 μF


This is not correct... Please help! It's due within the next thirty minutes!
 
Physics news on Phys.org