Finding speed of light through medium, when given critical angle of refraction

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 48K views
seanmcgowan
Messages
35
Reaction score
0

Homework Statement


The critical angle of refraction for calcite is 68.4 (degrees) when it forms a boundary with water. Use this information to determine the speed of light in calcite.



Homework Equations


n=c/v
n= Index of refraction
c= Speed of light in a vacuum
v= Speed of light in medium

The Attempt at a Solution



I am looking for v so i rearranged the equation to look like this: v=c/n

v= (3x10^8)/68.4= 4385964.91228

Is this right? Did the water have something to do with the equation? If not then could you please help, I have no idea how to work this problem otherwise.
 
Physics news on Phys.org
First, and perhaps most significantly, 68.4 degrees is an angle... not an index of refraction (which you have plugged it in as). You also should look up what "critical angle" means... since you will need to use this angle as one of the quantities in your calculation... a calculation that will probably first yield index (which you can then use in the equation you've shown). Hint: also look up information about "Snell's Law"... this is a refraction problem after all, and critical angle has to do with a critical point in the math of Snell's law.
 
So here's what i did:

using: sin(critical angle)= index of refraction for second medium/ Index of refraction for first medium...

sin(68.4)= 1.333/x
x=1.33/sin(68.4)= 1.44

then using the the n=c/v equation:

1.44= 3x10^8/x
x=3x10^8/1.44= 208333333.33

so would the answer be 2.08x10^8? also, i didn't find any use for snell's law. it would have given me the angle of incedence, which i believe is irrelevant, but i may be wrong.
 
using the previous eq. u must find refractive index which is sin(angle of incidence)/sin(angle of refraction) then use the refractive index to find the speed of light in another medium by doing this:
v=c/n
where c=3x10^8
and n is the refractive index you found earlier.
Hope this helps