Finding terminal velocity of a skydiver with parachute using drag force

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
16 replies · 3K views
physics_newb
Messages
40
Reaction score
0

Homework Statement



The drag coefficient works like the coefficient of friction when an object is moving through the air, but it increases its effects as the object moves faster. A skydiver plus the parachute has a combined mass of 94.0kg. if the formula for the drag coefficient of the parachute is F_fric=C_D v^2, find the terminal velocity of the 54.0kg/m



Homework Equations



m=94.0kg a=9.8m/s^2
Cd=54.0kg




The Attempt at a Solution



I do not understand the question and am not even sure what terminal velocity is in the first place
 
Physics news on Phys.org
As an object falls under gravity, air resistance gets stronger and stronger. Eventually, at a certain speed, air resistance will equal the force of gravity and the object stops accelerating. So what's the first step?
 
At that point, the force of gravity is equal to the force of air resistance. Write that out as a formula and you're basically done.
 
Fg=?
Fa=?

Write them out using the information you know and the information you want to find (namely, Cd, v, m, and g).
 
ok i think i might have gotten it...is this all i have to do:
m=94.0kg
a=9.8m/s^2
CD=54kg/m
v=?
F_fric=?
Step 1
F_fric=ma
F_fric=94.0*9.8
F_fric=921.2m/s
Step 2:
921.2=54*v^2
921.2/54=v^2
17.1=v^2
√17.1=v
4.1=v
v=4.1m/s