Eye lens focal length change to focus on object 1.69 m away

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 5K views
haxxorboi
Messages
24
Reaction score
0

Homework Statement


Suppose the lens in a human eye has far focal length equal to f0 = 40.1 mm, for distant objects to be in focus.
A. An object K is 1.69 m from the lens. How much should the focal length change to focus on the object K?

B.What is the magnification ( = image size divided by object size) for the object K?


Homework Equations


1/di+1/do=1/f


The Attempt at a Solution


A. 1/1690+1/x=1/40.1
x=41.0746 mm
Thus, delta f = .9746 mm but that's wrong for some reason... but it's been a long week...

B. -f2/f1=M

Can someone help me out here?
 
Physics news on Phys.org
haxxorboi said:
1/1690+1/x=1/40.1
…
it's been a long week...

Hi haxxorboi! :smile:

Shouldn't the 1/x be on the other side? :redface:
 
*sigh* Yep, that'd be the issue... need either more sleep or more caffeine I guess...

Problem solved.

Thank you very much... I'm going to go take a nap...