For what value of x will this object first come to rest?

  • Thread starter Thread starter gijungkim
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Rest Value
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 6K views
gijungkim
Messages
50
Reaction score
2

Homework Statement


A 2.0-kg body moving along the x-axis has a velocity vx = 5.0 m/s at x = 0. The only force acting on the object is given by Fx = (–4.0x) N, where x is in m. For what value of x will this object first come (momentarily) to rest?

Homework Equations


0.5 mv^2 = KE
F*d = work

The Attempt at a Solution


Since KE = 0.5 * 2 * 5^2 = 25J
and F*d = -4.0x^2
-4x^2 = 25J
x = 2.5 m
This is how I approached it, but the answer is 3.5m. Can anyone help me out?
 
Physics news on Phys.org
Since the force changes with x, what will be the work done by the force when the body moves by a distance dx?
Integrate it to find the total work and the expression you get comes out to be different. why?
you can't find the net work done like this:
gijungkim said:
and F*d = -4.0x^2
everything else is correct. Just the left hand side of the equation.
 
AdityaDev said:
Since the force changes with x, what will be the work done by the force when the body moves by a distance dx?
Integrate it to find the total work and the expression you get comes out to be different. why?
you can't find the net work done like this:

everything else is correct. Just the left hand side of the equation.
Oh I got it now
Fxdx = -4.0x dx
W = -2.0x^2 J = 0.5 * 2 * 5^2 J
x = 3.5m right??
Thank you so much!
 
  • Like
Likes   Reactions: AdityaDev
The force changes as the position of particle changes. So you can't get the value of work done by simply multiplying F with x.
 
  • Like
Likes   Reactions: gijungkim
AdityaDev said:
The force changes as the position of particle changes. So you can't get the value of work done by simply multiplying F with x.
Got it now! Thank you for helping me!