Fundamental Frequency of Open and Closed Tube

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
veronicak5678
Messages
143
Reaction score
0

Homework Statement



A tube closed at one end and open at the other has a fundamental frequency of 242 Hz. What is the fundamental whenboth are open?

Homework Equations



f (open and closed) = v/4L
f (open) = v/2L
v sound = 343 m/s

The Attempt at a Solution



f1 (open and closed) = v/4L = 242Hz = 343/4L

L = .354 m

f (open) = v /2L = 343/ 2(.354m) = 484 Hz

Does this look OK?
 
Physics news on Phys.org