franknew
- 3
- 0
Homework Statement
https://www.physicsforums.com/showthread.php?t=220789
Mass of Earth= 5.98 x 10^24 kg
Earth's period of roation = 86184 seconds
Homework Equations
KE=1/2mv^2
The Attempt at a Solution
To be honest, I have no clue how to do this question. I am royally confused on this one. I've asked some friends of mine who are in the same class as me and they aren't sure how to do this question either.
Any help is appreciated