How Close Does the Little Atom Get to the Big Atom in the Energy Bond Scenario?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
eraemia
Messages
53
Reaction score
0

Homework Statement



Consider a potential energy curve and system as shown in Figure C11.5. Imagine that the little atom approaches the big atom from infinity with an initial kinetic energy K=5x10-21 J. How close to the big atom does it get?

a. x=0
b. x=0.04 nm
c. x=0.11 nm
d. x=0.2 nm
e. x=0.3 nm
f. Other

Homework Equations





The Attempt at a Solution



I don't get how to solve this at all. Any pointers? Thanks.
 
Physics news on Phys.org
As the atoms get closer, the kinetic energy of the little atom is converted to potential between the two atoms...

At what distance has all the kinetic energy been converted to potential energy? The graph/curve should help you to see this...