How Do I Calculate Velocity from Mass and Kinetic Energy?

  • Thread starter Thread starter truckerron1
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Physics
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 116K views
truckerron1
Messages
8
Reaction score
0
hi I am new and new to physics i am have a lot of trouble with this problem

mass =1.3kg
41.5J
how do i get the velocity

so far i have it wrote like this
41.5J=1/2(1.3kg)(v)^2

but don't know how else to do please help thanks ron
 
Physics news on Phys.org
The equation KE=1/2mv^2 says that the kinetic energy is equal to half of the mass of the object times the object's velocity squared. So you need to solve for velocity (v). Isolate the v variable using algebra (try to get v by itself on one side of the equation).
 
Last edited:
KE=1/2mv^2
41,5J=1/2*1,3*v^2
41,5J/(1/2*1,3)=1/2*1,3*v^2/1/2*1,3
63,8=v^2
sqrt(63,8)=v
v=7,98 m/s
 
You will find that it is easier to do your algebra BEFORE plugging in the numbers. You have

[tex]\mbox{KE} = \frac 1 2 m v^2[/tex]
then
[tex]2 \mbox{KE} = m v^2[/tex]
then

[tex]2 \frac {\mbox{KE}} m = v^2[/tex]

so

[tex]v = \sqrt { 2 \frac {\mbox{KE}} m }[/tex]

Now you can substitute in your numbers and arrive at the numeric solution.
 
Last edited:
thank you for the help i have been out of school 24 years and this is my last semester for my degree thanks ron