How Fast Must a Volleyball Be Served to Clear the Net and Land Inbounds?

  • Thread starter Thread starter noeinstein
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Magnitude
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 10K views
noeinstein
Messages
14
Reaction score
0

Homework Statement



For women's volleyball the top of the net is 2.24 m above the floor and the court measures 9.0 m on each side of the net. Using a jump serve, a player strikes the ball at a point that is 3.05 m above the floor and a horizontal distance of 8.3 m from the net.

(a) If the initial velocity of the ball is horizontal, what minimum magnitude must it have if the ball is to clear the net?

(b) What maximum magnitude can it have if the ball is to strike the floor inside the back line on the other side of the net?




Homework Equations



V(o)=R x sqrt(g/2h)

The Attempt at a Solution



My wild attempt
H in relation to the top of the net = 3.05m - 2.24m = 0.81m
V(o)= 8.3 x sqrt(9.8/2 x .81) = 16.54
 
Physics news on Phys.org
noeinstein said:

Homework Statement



For women's volleyball the top of the net is 2.24 m above the floor and the court measures 9.0 m on each side of the net. Using a jump serve, a player strikes the ball at a point that is 3.05 m above the floor and a horizontal distance of 8.3 m from the net.

(a) If the initial velocity of the ball is horizontal, what minimum magnitude must it have if the ball is to clear the net?

(b) What maximum magnitude can it have if the ball is to strike the floor inside the back line on the other side of the net?

Homework Equations



V(o)=R x sqrt(g/2h)

The Attempt at a Solution



My wild attempt
H in relation to the top of the net = 3.05m - 2.24m = 0.81m
V(o)= 8.3 x sqrt(9.8/2 x .81) = 16.54
Mostly correct, but V(o)=R x sqrt(g/(2h))

or [tex]v_0\,=\,R\sqrt{\frac{g}{2h}}[/tex]