Projectile Motion of a Tennis Ball crossing over the net

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 6K views
alexadrienne
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



During a tennis match, a player serves the ball at 23.4 m/s, with the center of the ball leaving the racquet horizontally 2.31 m above the court surface. The net is 12.0 m away and 0.900 m high. When the ball reaches the net, (a) what is the distance between the center of the ball and the top of the net? (b) Suppose that, instead, the ball is served as before but now it leaves the racquet at 5.00° below the horizontal. When the ball reaches the net, what now is the distance between the center of the ball and the top of the net? Enter a positive number if the ball clears the net. If the ball does not clear the net, your answer should be a negative number.


Homework Equations



y-y0=vy0cosx+1/2at^2
x-x0=vx0sinx+1/2at^2



The Attempt at a Solution



x-x0=v0xt
12=(1)(23.4)t
t=.513sec

y-y0=voyt+1/2at^2
y=2.31+1/2(-9.8)(.513^2)
y=3.60m

x-x0=v0xt
x-x0=vox(cosx)t
12=23.4cos(5)t
t=.514sec

y-y0=voyt+1/2at^2
y=v0ysin(5)+1/2at^2
y=2.31
 
Physics news on Phys.org