How high is a spaceship after accelerating to 340 km/h in 1.1 minutes?

  • Thread starter Thread starter Manh
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Altitude Time
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
12 replies · 2K views
Manh
Messages
62
Reaction score
0

Homework Statement


A spaceship lifts off vertically with constant acceleration and reaches a speed of 340 km/hin 1.1 min .
What is the ship's altitude at t = 66 s ?
Express your answer to two significant digits and include the appropriate units.

Homework Equations


xf = xi + v*delta t

The Attempt at a Solution


6233.04 m
 
Physics news on Phys.org
You need to find the acceletion of the spaceship,after this put this data in equzion that describe his state according the time including acceleration parameter,
Can you find this equzion? :wink:
 
I convert 340 km/h to 94.44 m/s and 1.1 min to 66 s.
I plug the known data to the equation:
xf = 0 + (94.44)(66)
xf = 6233.04 m
 
Manh said:
I convert 340 km/h to 94.44 m/s and 1.1 min to 66 s.
I plug the known data to the equation:
xf = 0 + (94.44)(66)
xf = 6233.04 m
You plugged in the final velocity, but was it traveling with that velocity the whole time? What was the average velocity, given the acceleration was constant?

Chet
 
Manh said:

Homework Statement


A spaceship lifts off vertically with constant acceleration and reaches a speed of 340 km/hin 1.1 min .
What is the ship's altitude at t = 66 s ?
Express your answer to two significant digits and include the appropriate units.

Homework Equations


xf = xi + v*delta t

The Attempt at a Solution


6233.04 m
Manh said:
I convert 340 km/h to 94.44 m/s and 1.1 min to 66 s.
I plug the known data to the equation:
xf = 0 + (94.44)(66)
xf = 6233.04 m
This equation doesn't describe the body in acceleration...
 
DaniV said:
You need to find the acceletion of the spaceship,after this put this data in equzion that describe his state according the time including acceleration parameter,
Can you find this equzion?
a = 94.44/66 = 1.43 m/s^2
xf = xi + vi*t + 1/2at^2
xf = 0 + (94.44)(66) +1/2(1.43)(66)^2
xf = 9347.58 m
 
Manh said:
a = 94.44/66 = 1.43 m/s^2
xf = xi + vi*t + 1/2at^2
xf = 0 + (94.44)(66) +1/2(1.43)(66)^2
xf = 9347.58 m
Thats right! :oldbiggrin:
 
So to express the answer in two sig figs, it should be 9.3 x 10^3 m?
 
DaniV said:
Thats right! :oldbiggrin:
I submit the answer but it is still incorrect according to Mastering Physics
 
Manh said:
a = 94.44/66 = 1.43 m/s^2
xf = xi + vi*t + 1/2at^2
xf = 0 + (94.44)(66) +1/2(1.43)(66)^2
xf = 9347.58 m
This is incorrect. The initial velocity is zero. Only the 3rd term should be in there. Alternately, the average speed is (94.44)/2 = 47.22 m/sec, so the distance should be half your original answer 6233/2 = 3117 m. Either way, you will get the same answer.

Chet
 
The initial velocity is zero due to the fact that it say to us that spaceship accelerate from zero to 340 km/h