How High is the Building and What is the Stone's Velocity Before Impact?

  • Thread starter Thread starter libido_07
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 2K views
libido_07
Messages
10
Reaction score
0

Homework Statement


A stone is dropped from the top of a building. If it takes 5 seconds for the stone to hit the ground, how high is the building? What is the velocity just before it hits?


Homework Equations


d=Vit + 1/2[g(t^2)]
Vf=Vi + gt

The Attempt at a Solution


=1m/s(5s) + 1/2[9.8m/s^2(5s^2)]
=122.5m downward
=0 + 9.8m/s^2(5s)
=49m/s downward
 
Physics news on Phys.org
that is the problem...cause that solution was given to us by our teacher...and I'm wondering how did she get it...
 
If the stone is dropped that assumes that the initial velocity is 0. If it was stated the stone was thrown with an initial velocity of 1m/s then the solution would make sense.

From what you have put though the answer is correct and the teacher hasn't included the initial velocity to get the height of the building in the calculation. Perhaps just an error on her part, teachers are humans too you know. :wink: