How High is the Cliff if a Rock Splashes Water in 3 Seconds?

  • Thread starter Thread starter Jerry
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Gravity Time
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
Jerry
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



"A rock is dropped off a cliff into the water below. The sound of the splash is heard 3.0 s later. If the speed of sound is 332 m/s, calculate the height of the cliff above the water. (Note: the total time it takes for the rock to fall and the sound to travel upwards is 3.0 s)"

Therefore,
v1 = 0
g = 9.8 m/s2
Δt = 3.0 s
vsound = 332 m/s

Homework Equations


FOR SOUND
Δd = vsound * Δt2, where Δt2 is the time it takes from the sound to reach the top of the cliff from the bottom.
FOR ROCK
Δd = v1 * Δt + 0.5 * g * (Δt)2
*the following equations may be useful but i doubt it*
v2 = v1 + g * Δt
(v2)2 = (v1)2 + 2 * g * Δd

*assume no air resistance

The Attempt at a Solution


Δd = ?
No clue.

I figured that the answer should be 41 m, I believe, by trial and error but I would like to know how this can be solved in a normal way.
 
Physics news on Phys.org
The Δt for the rock is different from the Δt you set for the total time.
Call it Δt1 ?

Then Δt1+Δt2=what?

Now you have three equations and three unknowns.
 
It should be time for rock + time for sound = 3.0s and that the sound is not affected by gravity but rock is accelerating from 0 , at 9.8m/s2.
 
Well done - now you can solve it.
hint: all three equations have to be true simultaneously.