How Long Does It Take a Sled to Reach 24 m/s on an Incline?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
Nanu Nana
Messages
95
Reaction score
5

Homework Statement


A sled starts from rest and slides down an inclined plane with constant acceleration. In three seconds, it has traveled 9m. How long does it take to reach a velocity of 24m / s?

Homework Equations


d = vi * t + ½ * a * t^2, vi = 0[/B]
vf = vi + a * t, vi = 0

The Attempt at a Solution


d = vi * t + ½ * a * t^2, vi = 0
9 = ½ * a * 3^2
a = 18 ÷ 9 = 2 m/s^2
To determine the time, we need to determine the sled’s acceleration.

vf = vi + a * t, vi = 0
24 = 2 * t
t = 12 seconds.[/B]
I solved this problem with help of someone else . The thing I don't understand is why can't we use 9,81 m/s2 for acceleration . Because the sled is sliding down . Doesn't it has to do with gravity ?
 
Physics news on Phys.org
You can't use 9.81 because the ramp is not completely vertical. Only a portion of the acceleration due to gravity is accelerating the sled
 
But this can be a 2D motion right ? with horizontal and vertical components ?
 
rpthomps said:
yes, it can.

To explore it using horizontal and vertical components you would need the angle of the plane though
 
Oh that's right . The angle is indeed not given . Thank you very much . I know it was a very dumb question .
 
Nanu Nana said:
Oh that's right . The angle is indeed not given . Thank you very much . I know it was a very dumb question .

not a dumb question at all