How Much Does a Baseball Drop When Thrown Horizontally at 46.8 m/s Over 15.7 m?

  • Thread starter Thread starter triplel777
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Baseball Physics
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 4K views
triplel777
Messages
35
Reaction score
0

Homework Statement



A major-league pitcher can throw a baseball in excess of 46.8 m/s. If a ball is thrown horizontally at this speed, how much will it drop by the time it reaches the catcher who is 15.7 m away from the point of release?


Homework Equations





The Attempt at a Solution



i first found time using v=d/t
so 46.8 = 15.7/ t
t= 0.33

then i used the formula x=x_0 +v_0*t
so x=15.7+46.8*0.33
x= 31.14
 
Physics news on Phys.org
You have the time, but you use the wrong distance formula. Remember that gravity is constantly accelerating the ball downwards.
 
ok y=y_0 + v_0*t-g/2*t^2
y=0+46.8*0.33-g/2*t^2
y=15.98