How Much Magnesium is Needed for 40 mL of Hydrogen Gas Production?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 7K views
kirsten_2009
Messages
136
Reaction score
2

Homework Statement



Determine how many grams of Mg must react with HCl in order to produce 40 mL of hydrogen gas at 22 degrees Celsius and 1.02 bar. Also, If the Mg ribbon weighs 0.836 mg/mm, how many mm of the ribbon will you require?

Homework Equations



PV=nRT

Mg(s) + 2HCl(aq) --> MgCl2(aq) + H2(g)

The Attempt at a Solution



n=PV/RT
n= (1.00 atm)(0.04 L) / (0.0821 L*atm/mol*K)(295.15 K)
n= 0.04/24.232 = 0.0016507098 mol * 24.3050 g/mol = 0.040 g Mg

40 mg x 1mm / 0.836mg = 47.85mm

Correct? Thanks for the help!
 
Physics news on Phys.org
Result looks OK to me, calculations are rather confusing.

kirsten_2009 said:
n= (1.00 atm)(0.04 L) / (0.0821 L*atm/mol*K)(295.15 K)

Let's say it is OK, although 1 atm is not exactly equal to 1.02 bar.

n= 0.04/24.232 = 0.0016507098 mol * 24.3050 g/mol

And that's where you have lost me. What is 0.04 and where did you get it from? What is 24.232 and where did you get it from? They have no units, so I would have to guess what they are, plus, they don't follow from the previous line.
 
Hello,

Yes, I see what you are saying. I will add the units and be more specific with my pressure conversion.

the 0.04 comes from 0.04L x 1.00 atm and the 24.232 comes from (0.0821 L*atm/mol*K)*(295.15 K). Thanks for your help! :)