How Much More Energy to Accelerate a Car from 30 to 60 km/h?

  • Thread starter Thread starter brake4country
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Acceleration Energy
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
brake4country
Messages
216
Reaction score
7

Homework Statement


The chemical potential energy in gasoline is converted to kinetic energy in cars. If a car accelerates from zero to 60 km/h, compared to the energy necessary to increase the velocity of the car from zero to 30 km/h the energy necessary to increase the velocity of the car from 30 to 60 km/h is:


Homework Equations


K = 1/2 mv^2

The Attempt at a Solution



I approached this problem in a conceptual manner. If we are to compare the energy from 0 to 60, it wouldn't matter if we go 0 to 30 or 30 to 60 since acceleration is not factored in. Thus it would be the same. However, the correct answer is 3 times as great. How is this possible?
 
Physics news on Phys.org
brake4country said:
I approached this problem in a conceptual manner. If we are to compare the energy from 0 to 60, it wouldn't matter if we go 0 to 30 or 30 to 60 since acceleration is not factored in. Thus it would be the same. However, the correct answer is 3 times as great. How is this possible?
You have to compare the energy required to bring the car from 0 km/h to 30 km/h, versus the energy required to take it from 30 km/h to 60 km/h.
 
So, that would be K = 1/2 m (30)^2 = 450 m; and then K = 1/2 m (30)^2 = 450 m. This makes no sense!
 
brake4country said:
So, that would be K = 1/2 m (30)^2 = 450 m; and then K = 1/2 m (30)^2 = 450 m. This makes no sense!
Of course, if you're calculating the same thing twice, you get the same number :wink:

I guess that you are putting in the second equation (60 - 30)2 for the velocity, but that is not correct. What you need to calculate is the difference in kinetic energy,
$$
K(v = 30\ \mathrm{km/h}) - K(v = 0\ \mathrm{km/h})
$$
compared to $$
K(v = 60\ \mathrm{km/h}) - K(v = 30\ \mathrm{km/h})
$$

To be clear, ##\Delta K \neq \frac{1}{2} m (\Delta v)^2##.