How to find the FWHM-diameter of the SH beam?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
telekom90
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


Assume a Gaussian laser beam ( 1064 nm wavelength) having an FWHM-diameter(intensity) of 5 mm. By transmission through a thin nonlinear crystal, a new wave is generated that is proportional to the square of the incoming field (and therefore radiates at twice the frequency, or 532nm wavelength). This second harmonic (SH) beam co-propagates with the fundamental laser beam. What is the FWHM-diameter of the SH beam?

Homework Equations



dFWHM = ω(z)√2ln2

The Attempt at a Solution


λ =1064nm, dFWHM=5 mm##, ## λSH=532 nm .
I can't solve this problem because I don't know how to relate this equation "dFWHM=ω(z)√2ln2= 5mm " with the FWHM-diameter of second harmonic (SH) beam?!
 
Physics news on Phys.org
The key word is
telekom90 said:
that is proportional to the square of the incoming field
.